A Katica Tanya Élményközpont energiaigényét 2017 nyarától kizárólag megújuló forrásból biztosítja! Ez azt jelenti, hogy a fűtés, hűtés, melegvíz-ellátás és elektromosáram igényünket teljes mértékben megújuló forrásból fedezzük.
„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól vettük kölcsön.”Számunkra ez azt jelenti, hogy úgy kell gazdálkodnunk a rendelkezésünkre álló természeti erőforrásokkal, hogy unokáink se szenvedjenek belőlük hiányt. |
|
„Majd, ha az ember kivágja az utolsó fát, megmérgezi az utolsó folyó vizét, kifogja az utolsó halat is, akkor rádöbben, hogy a pénzt nem lehet megenni.”Számunkra ez azt jelenti, hogy pusztán a profit nem lehet cél, azt ki kell egészítse más, mérhető, a környezetre gyakorolt hatás minimalizálása. Minden tevékenységünknél újra kell gondolnunk, hogyan tudjuk azt okosabban, kisebb környezeti kárral végezni. Ezeket a tetteinket mutatjuk be a következő fejezetekben. |
|
Einsteinnek van egy kiváló mondása: "Az őrültség nem más, mint ugyanazt tenni újra és újra, és közben azt várni, hogy az eredmény más legyen."Ez a mi gondolkodásunkban azt jelenti, hogy ha változást akarunk elérni a működésünk környezetre gyakorolt hatásában, akkor változtatni kell a jelenlegi működésünkben, hiszen, ha mindent ugyanúgy csinálnánk, akkor nem változna semmi. |
Egy kézenfekvő példa: nagyon kényelmes kivenni egy hideg műanyag palackos (PET) üdítőt a hűtőből, pár perc alatt elfogyasztani, aztán a műanyag palackot kidobni a kukába. De mi történik azzal a PET palackkal? Újrahasznosul vagy egyszerűen eltemetjük a mega méretű szemétdombokban, mint a Magyarországon keletkező szemét 90%-át? (Ha tovább olvasod ezt az oldalt, kiderül, hogy az újrahasznosíthatóság nem egyenlő a fizikai újrahasznosulással.)
A PET palackos üdítőket mi száműztük 2021-ben, helyette ajánlunk 10 féle gyümölcslevet, amelyet papírpohárba vagy a kulacsodba csapolhatsz. Hozzá kell szoknunk ahhoz, hogy mindig van nálunk egy kulacs, ennyi a változás mindössze!
Néhány olyan alapelvet alkalmazunk, amelyek talán „naivnak” vagy „idegennek” hatnak, de hisszük, hogy ami ma „különös” vagy „testidegen”, az holnap már az elfogadott norma lesz.
A Katica Tanya Élményközpont energiaigényét 2017 nyarától kizárólag megújuló forrásból biztosítja! Ez azt jelenti, hogy a fűtés, hűtés, melegvíz-ellátás és elektromosáram igényünket teljes mértékben megújuló forrásból fedezzük.
A Katica Tanyán csak olyan fejlesztést valósítunk meg, amely nem fogyaszt energiát, vagy ha mégis, akkor ahhoz mi állítjuk elő a szükséges energiát helyben, megújuló forrásból. Azaz, ha bármit fejlesztünk, a fejlesztés kiterjed az energiaellátásra is, ami csak megújuló forrású lehet.
Nem ajánlunk három terméket kettő áráért, amikor egy is elég! Azaz számunkra nem az egyszeri árbevétel maximalizálása a cél, hanem a maradandó élmény nyújtása, amiért vendégeink visszatérésükkel jutalmaznak bennünket.
Minimalizáljuk a fizikai anyagfelhasználást!
A világ lakosságának 20%-a – és ebben benne vagyunk mi magyarok is – használja a felhasznált anyagok 80%-át. Gondoljunk bele, mi volna, ha minden lakó úgy szeretne élni, és annyit fogyasztani, mint mi. Mi azt javasoljuk, hogy annyit vásároljon minden kedves látogatónk, amire valóban és tartósan szüksége van. Az élmény, a mosoly maradandó, abból gyűjtsünk minél többet!
Azért, mert olcsó, nem kell pazarolni!
Magyarországon relatíve olcsó az ívóvíz, ám ettől függetlenül vigyázni kell rá. Mivel a legfontosabb mérce továbbra is a pénz, - és nem az elfogyasztott víz mennyisége – hajlamosak vagyunk a számla összegét nézni és nem azt a vízmennyiséget, ami mögötte van.
Számunkra a környezetünkkel való harmóniában élés a legfontosabb fejlesztési alapelv.
Azaz hiába profitábilis egy fejlesztés, ha annak a környezeti káros hatásai maradandóak, akkor azt nem valósítjuk meg (pl. ezért nincsen nálunk benzines gokart, helyette elektromos gokartjaink vannak).
(1) profitábilisan növelje a vendégélmény értékét (családi vállalkozásként profitunkból fejleszthetünk) és
(2) a beruházás társadalmi értékessége, azaz a beruházás társadalmi és környezeti hatásai alapján.
Ezen alapelv komoly eleme a környezetünkkel való szinergiában élés, azaz, ha az új szolgáltatásnak vagy beruházásnak tartósan negatív hatása van a környezetünkre, akkor azt nem valósítjuk meg.
Ezt az elvet az úgynevezett „Total cost of ownerhip” (a beruházás működtetéssel együttes költsége) és az ellátási láncunk (supply chain) folyamatos elemzésével biztosítjuk. A cél, hogy évről évre csökkentsük a kárt, amit a Földnek okozunk.
Célunk, hogy aki ellátogat hozzánk, kisebb ökológiai lábnyomot hagyjon, mint ha máshova menne, vagy otthon maradt volna.
(Ökológiai lábnyom: az ember által a természetre gyakorolt hatás, pl. szemét és szennyvíz „előállítás”, vízhasználat, fosszilis energiák használata).
Napelem farm:
169,4 kW teljesítményű napelem farmunk van, amely az Élményközpont elektromosáram fogyasztásának 100%-át fedezi (a napelemeket a parkolónkban árnyékolóként, az elektromos gokartpályánk mellett, a fejőhely, a Kalandbarlang és a tavi kisház tetején, a Rendezvénypajtánk tetején, valamint a vár melletti domboldalon láthatod).
Éves szinten 200MWh óra energiát szolgáltatnak.
Napkollektorok:
a karbantartóműhelyünk tetején láthatod a 3 panelből álló hőgyűjtőket. Ez adja a konyhánknak, illetve a vizesblokkoknak a használati melegvizet, amikor süt a nap.
Esővízgyűjtők:
a földbe telepített 20, illetve 5m3-es tartályokba gyűlik a tetőről lefolyó esővíz. Ezt a vizet használjuk szűrés után takarításra, öntözésre és a WC-ink jelentős részének öblítésére.
A szennyvízkezelőnk mellett láthatod a 20m3-es esővízgyűjtők tetejét.
Gyökérmezős szennyvízkezelő:
ezzel a természetes módon működő megoldással – mindennemű vegyszer vagy energia felhasználása nélkül – tisztítjuk az Élményközpontban keletkező szennyvizet.
Ezáltal, hogy saját magunk kezeljük a szennyvizünket és nem kell a 22 km-re lévő vegyi úton működő szennyvízkezelőbe szállítani, évente 4 ezer km-nyi szállítást és tetemes vegyszerhasználatot takarítunk meg.
Az éttermünk teraszával szemben találod a zöld vászon kerítés mögött. Az ott található táblán olvashatod a működési elvét is.
Egyedi szennyvízkezelők:
az Élményközpontban további 5 egyedi, szintén biológiai módon működő szennyvízkezelő is található.
Ezekre azért volt szükség, mert a terepviszonyok és a távolság miatt nem lehetett bekötni a keletkezett szennyvizet a központi gyökérmezős kezelőbe.
Ezek az egyedi kezelők a vízipark, a kültéri csúszda, a tavi épület, a láma kifutó és az elektromos gokartpálya mellett láthatóak.
Szelektív hulladékgyűjtés:
ez a legegyszerűbb módja környezetünk megóvásának. Tapasztalatunk szerint egy háztartásban a keletkező szemét 90-95%-a újrahasznosítható, ha szelektíven gyűjtjük, és csak 5-10% a valódi szemét.
Nálunk mindenhol 2 kukát találsz: az egyikbe gyűlik a PET palack, a másikban az egyéb szemét.
Kérjük, használd a szelektív gyűjtőket!
Hulladéktőzsde:
Magyarországon, de talán egész Európában egyedülálló módon nálunk lehet hulladékkal is fizetni a belépődíj egy részét.
Azaz, ha hozod otthonról a PET palackot (üdítős műanyagpalack), az aludobozt vagy a papírt, mi beszámítjuk azt a belépőjegyed árába, azaz ennyivel kevesebbet kell fizetned!
Részletekért kattints ide.
Nem forgalmazunk PET palackos üdítőt, helyette csapolt gyümölcsevet fogyaszthatsz:
Nem árulunk műanyag palackos üdítőket a Katica Tanyán (ez alól csak az ásványvíz a kivétel, de annak kiváltásán is dolgozunk).
Helyette, számos csapolt üdítő automatát helyeztünk el, amelyekből papírpohárba, a nálunk kapható fémkulcsba vagy az otthonról hozott kulacsodba tudod csapolni a gyümölcslevet!
Hogy miért nincs nálunk PET palackos üdítő? Ennek két oka van:
(1) a Földön jelenleg nincs annyi ipari kapacitás, hogy az összes szelektíven gyűjtött PET palackot fel tudja dolgozni, azaz hiába gyűjtjük szelektíven a PET palackot az nem tud teljeskörűen újra hasznosulni,
(2) a PET palackok műanyag anyaga az újrahasznosítás során olyan kémiai folyamaton megy keresztül, amely maximum 2-4 újrahasznosítást tesz lehetővé, azaz az aludobozokkal szemben – amik végtelenszer újrahasznosíthatóak – a műanyag PET palackok csak néhányszor.
Csak biológiailag lebomló catering eszközöket használunk:
az egyszer használatos vendéglátóipari eszközök – műanyagpohár, műanyag evőeszköz, nikecell ételdoboz, szívószál stb. – komoly szemétmennyiséget generálnak. Ezekre is van környezetbarát megoldás, igaz egy kicsit drágábban, de még kezelhető áron. Azaz itt is egy kis változás kell!
LED világítás és mozgásérzékelők:
minden lámpánk és fénycsövünk alacsony energiaigényű LED technologiát használ.
Szélkerék:
egy 300 W teljesítményű „szélerőmű”, ami két akkumulátorban tárolja a megtermelt áramot, ez biztosítja a világítást a „Fenntartható Földgolyónkért” házunknak, az épület előtt láthatod a kis kereket.
Három vízhálózat: a Katica Tanyán a szokásos egy vízkörrel szemben három vízkör van:
„Fenntartható Földgolyónkért” ház:
14 tablón keresztül közérthető módon ismerheted meg a fenntartható fejlődés, az ökológiai lábnyom fogalmát, a megújuló energiákat, és azt, hogy mit tettünk mi a környezetünk védelméért és mit tehetsz Te ezért.
Fatüzelésű hőközpont:
az Élményközpontban részben, a két turistaházunkban a fűtés és melegvíz-ellátás is fatüzelésű kazánokkal történik.
Mi itt sem használunk gázt.
Hulladék beváltás:
Hozz magaddal 5 db használt elemet, lámpatestet vagy égőt, helyezd ezeket legújabb gyűjtőink valamelyikébe, és cserébe jár egy Katica Pötty a Klubkártyádra, ami aztán be tudsz váltani különdíjas szolgáltatásainkra!
(Egy család belépésekor maximum 10 db visszaforgatásra váró terméket tudunk elfogadni, és csak tagsági kártyával rendelkező személy vehet részt az akcióban.)
Mobilgyűjtés:
2019 őszén mi is csatlakoztunk a Jane Goodall Intézet használt mobiltelefon gyűjtő kampányához.
Továbbra is hozhatod hozzánk a régi, használaton kívüli mobiltelefonokat, melyeket újrahasznosítás céljából gyűjtünk össze.
Minden telefon egy pöttyöt ér a Pöttyös Katica Klubkártyádon. (Egyszerre személyenként maximum 2 Pöttyöt tudunk adni).
Elektromos gokart:
Legújabb környezettudatos fejlesztésünk az elektromos versenygokart:
környezettudatos száguldási élményt nyújt az egész családnak egy 420 méteres versenygokart pályán, amely 100%-ban megújuló, napelemek által termelt elektromos áramot használ!
Elektromos töltőállomás pont:
A parkolóban töltőállomást találnak az elektromos autóval érkezők.
Pár lépésben egyszerűen tölthetőek az autók, amíg Ti jól érzitek magatokat bent a Katica Tanyán. A töltéshez applikáció szükséges, a töltőn megtaláljátok a szükséges információt.
További információt ide kattintva találtok.
Mozgásérzékelős és LED lámpák:
a Katica Tanya összes létesítményében energiatakarékos és számos helyen mozgásra felkapcsolódó világítóeszközöket használunk. Így nem marad feleslegesen égve a lámpa és a fogyasztásunk is lényegesen alacsonyabb!
Nyomógombos vízcsapok:
számos helyen találsz nyomógombos csapokat nálunk, amelyek segítségével sokkal kevesebb vizet használunk ugyanarra a célra.
Vízmentes piszoárok:
az Élményközpontban találhatsz olyan piszoárokat, amelyek nem igényelnek öblítést, így nem használnak vizet sem.
Csökkentett vízmennyiséget adagoló vízcsapok:
számos kézmosásra használt vízcsapunkra egy nyomáscsökkentőt szereltünk, ezáltal töredéke mennyiségű vizet enged át, ám ez a használatot nem befolyásolja. Így egy kézmosás mindössze a szokásos vízmennyiség 20-30 %-át használja.
Komposztáló:
az Élményközpontban keletkezett szerves hulladék (falevél, konyháról a zöldség tisztítása során keletkezett felesleg) sem a szemétgyűjtőbe kerül, hanem a komposztálóba, ahol megfelelő kezelési- és érési idő után tápanyagban gazdag föld keletkezik. A tavaszi virágültetésnél jelentős összeget spórolunk azzal, hogy nem a boltban vásároljuk a virágföldet.
Takarítás:
mosásnál és takarításnál törekszünk a természetes, lebomló anyagokból készült szerek használatára. Például a vadgesztenyéből készült mosófolyadék, mosószóda a mosáshoz, biológiai erjesztésű ecet, citrom használata a vízkő eltávolítására.
Egyszer használatos ám környezetbarát:
Nálunk az összes elvitelhez használt pohár, szívószál vagy ételhordó természetes alapanyagból készül, a használat után az újrahasznosítható vagy lebomló. Így nincs felesleges hulladék és a már használt pohár, szívószál vagy ételdoboz vagy energiát ad vagy humusz lesz belőle.
Működésünkben a fenntarthatóság és az ökológiai lábnyom csökkentése áll a fókuszban az utóbbi két évtizedben, ezért is csatlakoztunk az ENSZ nemzetközi fenntarthatósági irányelveihez, ami 17 célt fogalmazott meg az emberiség hosszútávú békében és jólétben fennmaradásához.
Az ENSZ 2015-ben kibocsátott fenntartható fejlődési céljai, valamint a nemzetközi ESG – Environment-Social-Governance – azaz Környezeti, Társadalmi és Irányítási keretrendszer pontjait a saját működésünkre is alkalmazzuk, mert kiemelten fontosnak tartjuk nem csak környezetünk, hanem az emberi értékek védelmét is.
Mi ezt kiegészítettük egy 18-dik céllal, ami a pénz mindenhatóságát félretéve alternatív mércéket ajánl, amelyek a tevékenységünk környezeti hatásait hivatottak objektíven mérni (pl.: kg szemét/1000 látogató).